Warto zajrzeć Regulamin

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: jak długo samczyk może być z matką? Kiedy wykastrować?
Tuptuś

We wtorek urodziły mi się 2 śliczne świniaczki morskie (jedna gładka po tatusiu, a druga rozetka ;). Są zdrowe, ruchliwe i ciekawskie. Nie planowałam oczywiście rozmnażania świnek - ich mamusia miała być chłopcem....Ale postanowiłam, że prosiaczki zostaną u mnie - mam warunki do tego : duuuuużą klatkę. Nie mogę jednak rozmnażać ich w żadnym razie dalej (zwłaszcza, że małe są przecież spokrewnione).
Tatuś świnek jest w innej klatce i czeka na kastrację (środa).
Mam pytania:
- jak długo maluchy mogą bezpiecznie być z mamą w klatce?
- kiedy świnki osiągają dojrzałość płciową?
- kiedy można będzie je wykastrować?
- czy "tatusia" od razu po kastracji (dzień lub 2 dni po) można włożyć do rodzinki? Słyszałam, że mimo kastracji w nasieniowodach pozostają plemniki do ok. 2 tygodni...czy to prawda?
Bardzo proszę o radę....
Dzięki
Aga

Tytuł: Re: jak długo samczyk może być z matką? Kiedy wykastrować?
^Profesjonalista
Awatar użytkownika

Cytuj:
oddzielanie młodych
[...] Już po około 30 dniach możemy oddzielić je od matki. Jeśli oczywiście nadal mamy zamiar utrzymywać naszą parkę, to najpóźniej 30 dnia musimy nawet odłączyć od rodziców młode, aby nie doprowadzić do chowu wsobnego oraz związków między rodzeństwem. Oczywiście świnki swoją dojrzałość płciową osiągają dopiero po 2-3 miesiącach, jednak zdarzają się przypadki wcześniejszej gotowości do rozrodu.
- swinkimorskie.org

A o tym, że u samców pozostają plemniki do ok. 2 tygodni to nie słyszałam :x
Najlepiej byłoby się spytać weterynarza.
Ja pozostawiłabym świnkę w osobnej klatce, dopóki nie zagoi się choć trochę ranka. Bo wiadomo jak są dwa, to od razu zaczynają sie ganiać, a to może źle sie skonczyć.

Rozgryziony
Awatar użytkownika

troszkę cię poprawie malinko ;)
Jak małe będą miały 3 tygodnie oddziel samce od matki (samiczki mamusi nie zapłodnią ;P )
Tak tatusia musisz pozostawić jeszcze oddzielnie przez jakiś czas po kastraci :)
Nie wiem w jakim wieku można kastrować małe świnki wiec ci nie powiem ;P

Dzikusek
Awatar użytkownika

viewtopic.php?f=19&t=26186
:)

150 post -14 mar 2008 21:00
200 post -24 mar 2008 20:48

Gryzuś
Awatar użytkownika

samca mozna kastrowac po osiagnięciu wlasciwej wagi (nie pamietam ile) ale najbezpieczniej w wieku 6 miesiecy. Po kastracji nalezy jeszcze odczekać jeszcze koło miesiąca bo zgromadzone plemniki mogą zapłodnic samice

Tuptuś

kurczę, ale niestety te wszystkie odpowiedzi przeczą sobie wzajemnie...np. o tym, kiedy oddzielić samicę słyszę 2 różne wersje....o odosobnieniu po kastracji ( na całym forum) chyba z 5.... :shock: nie wiem co mam w takim razie robić...

Gryzuś
Awatar użytkownika

Większość odpowiedzi się jednak powtarza - samczyka należy oddzielić od matki po osiągnięciu 21 dnia życia. Samica już wtedy z reguły nie karmi małego, więc małej śwince nic z tego powodu nie grozi. Mniej więcej miesięczny samczyk może zostać ojcem, zanotowano już takie przypadki, dlatego zaleca się wcześniejsze oddzielenie go od matki i oczywiście, od sióstr i innych samic.
Istnieją rozbieżności co do tego, kiedy można samca po kastracji dołączyć do samicy, ale na pewno nie wcześniej niż po tygodniu - z połączenia po dwóch dniach urodził się pewnej hodowczyni świnek rasowych śliczny, aczkolwiek niespodziewany miot. Amerykańskie źródła radzą odczekać miesiąc, aby mieć pewność, że sperma nie będzie już aktywna, a rany pooperacyjne będą w pełni zagojone.
Według danych z http://www.cavyspirit.com, doskonałej strony o świnkach morskich, o minimalnym wieku samca do kastracji decyduje kompetentny weterynarz, ale zazwyczaj są to cztery miesiące. Waga nie mniej niż 650 g, im więcej, tym lepiej.
Dokładny opis tego, o co trzeba spytać weterynarza przed zdecydowaniem się na zabieg, oraz przebiegu operacji znajduje się tutaj:
http://www.cavyspirit.com/neutering.htm
Strona w języku angielskim

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ]