Warto zajrzeć Regulamin

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Świerzb- proszę o pomoc !
Zaglądacz

Witam wszystkich! Od niedawna jestem szcześliwą opiekunka Świnka ;) Niestety Świnek zachorował na świerzb i to w zaawansowanej formie :/ Byłam u weterynarza- podano mu zastrzyk działający na układ nerwowy pasożytów- ja sama czyszcze mu codziennie klatkę. Piszę do Was, bo chciałabym, abyście podzielili się ze mną swoimi doświadczeniami w walce z tą chorobą. Czy jest, coś co mogę ja sama zrobić, by ulżyć Świnkowi w cierpieniu? Bo bezczynne patrzenie na jego cierpienie mnie dobija...
Mam nadzieję, że wasze posty przysłużą się też innym forumowiczom i z góry za nie dziękuję- ja i Świnek oczywiście ;)

P.s.- pytanie z innej beczki- czym karmicie swoich pupilów? Mój dostaje (oprócz paszy) ogórki, jabłka, pomidory, natke pietruszki, sianko, suche bułki. Co moge mu jeszcze dawać, by urozmaicić jego dietę- sama nie chcę "eksperymentować" na Świnku ;)

P.s.2- Być może to druga wiadomość o tej samej treści- sory- miałam kłopoty z wysłanie poprzedniej :/

Gryzuś
Awatar użytkownika

Co do świerzba, to nie mogę Ci pomóc, bo nie mam doświadczenia z tą chorobą. Jeśli jednak chodzi o karmienie, to wejdź w dział "Ogólnie o świnkach" i poczytaj troszeczkę ;) można dawać duuużo różnych warzyw i owoców. Tak na szybko: marchewka, winogrona (bez pestek), arbuzik, troszkę sałaty, niepryskana trawa i mleczyki, gruszki... i możnaby tak długo ;)

Brykacz

Moj prosiaczek tez mial swierzb napoczatku myslam ze to uczulenie na trociny ale poszlam z nim do weta dostal jakies krople ktore smierdzialy jka zmywacz do paznokci i to mialo pomoc niestety to nie zadzialalo wiec dostal zastrzyk pewnie taki jak twoj prosiak i teraz juz jest zdrowy :)

Obrazek

Tuptuś
Awatar użytkownika

agniecha pisze:
Byłam u weterynarza- podano mu zastrzyk działający na układ nerwowy pasożytów- ja sama czyszcze mu codziennie klatkę.

Najlepiej nic bez pomocy weterynarza nie rób, bo możesz jeszcze zaszkodzić. Moja świnka miała okropny świerzb, miała po prostu łyse placki na skórze. Byłam u weterynarza; powiedział mi, że nie mogę go wyjmować z klatki, w sensie, żeby go nie przytulać i trzymać na kolanach. Po każdym wyjęciu Hipiego myłam ręce. Chodziłam z nim do weterynarza przez ok. 2 lub 1 miesiąc. Dostawał zastrzyki, a w domu kąpaliśmy go w specjalnym szamponie. Jednak przypadkiem nie kupuj żadnego bez konsultacji z weterynarzem. Bardzo uważaj na świnkę, by nie miała kontaktu z innymi domowymi zwierzętami a sama myj ręce po każdym dotknięciu. Właściwie to można tylko czekać aż leki (tutaj: zastrzyk) pomogą zwalczyć chorobę. Najgorsze jest, że w każdej chwili może nastąpić nawrót choroby. Zależy też skąd wziął się świerzb. Przed chorobą kupowałam trocinki i sianko w hipermarketach. Okazało się że to stąd! Odtąd kupuję siano + trociny w pobliskiej lecznicy dla zwierząt i nic złego się prosięciu nie dzieje. Świerzb to taka wredna choroba: na początku nie wiesz co się dzieje, a potem jak przychodzi co do czego, to czeka cię długie, żmudne leczenie. Mam nadzieję, że to Ci pomoże.
Buziaki,
RR

Rozgryziony

Prawdopodobnie wet podał zastrzyk z Iwermectyny. Można również zakraplac ją na skórę.Zastrzyki lub zakraplania powtarza się 1-3 razy w odstepie 10-14 dni.Czasem potrzebny jest jeszcze zastrzyk przeciw swiądowy i przy dużym zapaleniu skóry antybiotyk np w maści.Niektóre świnki przy nieleczonym świerzbie moga nawet miewać nawet ataki nerwowe przypominające padaczkę.Wtedy potrzebne są leki uspokajające.Pasożyta można zwalczyć.należy jedna pamiętac że można przywlec go z nową partia ściółki.Po każdym leczeniu przed wlożeniem świniaczka do klatki - klatke iakcesoria myjemy i wymiwniamy ściółkę na nową.

Zaglądacz

Pani weterynarz, do ktorej chodze ze Świnkiem zrezygnowała z zastzryków, gdyż są podobno zbyt obciążające dla organizmu świnki i przerzuciła się na jakies krople dla szczurków. po nich zwierzak czuje sie bardzo dobrze, prawie nic sie nie drapie i nie ma zawrotow. Zrezygnowala tez z kapieli, bo podobno zazwyczaj swinki mdleja :/ kupilam mu tez cat's dream, na razie podkladam mu szmaty, a trociny, to wszystkie powywalalam z domu ;)

Nieczynny Administrator
Awatar użytkownika

agniecha pisze:
Zrezygnowala tez z kapieli, bo podobno zazwyczaj swinki mdleja

Po kapieli? To musiala byc chyba wybitnie zestresowana swinka i robiono to w sposob bardzo niezgrabny i stresujacy. Poszukaj tematow o kapieli, mozna gdzies tam znalezc filmy jak sie kapie prosiaki.

Dzikusek
Awatar użytkownika

ja moje kąpie, nie lubią tego, ale muszą być czyste.
A co do czystości, to ktoś mi mówił, że nie może mieć świnki bo jej ciocia ma i śmierdzi. Jak sie sprząta raz na dwa tygodnie to pewnie, że śmierdzi

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ]