Warto zajrzeć Regulamin

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Skaleczenie u chomika
Zaglądacz

Witam. Zauważyłem dziś krew na futrze mojego chomika. Wytarłem ją, sprawdziłem, skąd ciekła i była to mała rana na uchu (przy ciele). Jeśli ją dokładnie wytrę ją zwilżoną chustką i popilnuję chomika chwilkę, żeby się nie drapał to jest ok, lecz czasem w klatce nie może wytrzymać i drapie się. Wtedy od nowa otwiera ranę i muszę powtórzyć czynność od nowa. Rana naprawdę nie jest duża. Podpowiecie mi może, co zrobić żeby chomik nie drapał się w to miejsce? Pilnowanie go cały czas nie ma sensu, bo odejdę na chwilkę i on znowu rozdrapie ranę. Z góry dzięki, pozdrawiam.

Tytuł: Re: Skaleczenie u chomika
Gryzofan
Awatar użytkownika

a znasz przyczynę drapania? jakich trocin używasz? może to być uczulenie na ściółkę, siano. wyeliminuj na jakiś tydzień trociny i sianko a daj same chusteczki bezzapachowe/ręcznik papierowy. jeśli nadal będzie się drapać mogą to być też np pasożyty. należy wybrać się wtedy jak najszybciej do weta.
rzadsze są alergie na pokarm ale także nie można tego w 100% wykluczyć.

Zaglądacz

Chomik używał wcześniej już tych trocin, więc nie mogą być one przyczyną rany. Chusteczki włożyłem mu do klatki te same co zawsze, bezzapachowe. Karmę, którą mu podałem jadł jakiś czas wcześniej i teraz kupiłem tę samą - ma ją może od miesiąca. Wydaje mi się że przyczyną drapania jest po prostu to, że swędzi go rana, ponieważ wcześniej się tam nie drapał. Przypuszczam że to jest zwykłe skaleczenie lub coś podobnego (trociny już mu wymieniłem na wypadek gdyby było w nich coś ostrego). Najbardziej zależy mi na tym, żeby się nie drapał, ponieważ rana nie wygląda groźnie ale chomik sam sobie szkodzi drapiąc ją i będzie dłużej mu się goiła. W nocy budzi się i bawi się w klatce, więc pewnie znowu ją rozdrapie.
PS zapomniałem dopisać, w klatce nie ma żadnych nowych rzeczy o które by mógł się skaleczyć

Gryzofan
Awatar użytkownika

ale to nic że troty te same. czasami w partii zdarzają się pasożyty. tak samo w sianku.
no i tu pył może też uczulać, nie zawsze od razu.
ranę można przemyć octeniseptem. jest do kupienia w aptece, dość drogi ale świetnie odkaża i nie piecze zwierzaka.

Zaglądacz

Czy w przypadku pasożyta chomik drapałby się w to miejsce cały czas? Ja obserwowałem go jak zawsze, czyli kilka razy dziennie co tam porabia i nie drapał się wcale - zaczął dopiero dziś, gdy zauważyłem ranę.

Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Sprawdź, czy w klatce nie ma jakichś ostrych wystających prętów. Moja chomiczka 2 lata temu rozerwała sobie płatek uszka o ostry wystający na może 1mm drut. Pomacaj wszelkie zakończenia prętów przy drabinkach (jeśli masz metalowe), przy zejściach z pięterek, sprawdź też kołowrotek itp. jeśli coś takiego znajdziesz, przypiłuj to pilnikiem bardzo dokładnie aż będzie gładkie. Pamiętaj zeby najpierw wyjąć górę klatki z kuwety zeby opiłki nie wpadły do trocin.

KLIK - Zaadoptuj wirtualnego gryzonia i odmóżdżaj się razem ze mną xD

KLIK
Lajkować. Może dzięki tej stronie zmniejszy się
ilość gryzoni rozmnażanych dla zabawy.

Zaglądacz

Dzięki, zaraz to sprawdzę. Dam znać czy coś takiego znalazłem.

@EDIT
Rzeczywiście, było ostre miejsce. Mianowicie była to podłoga piętra (mam piętrową klatkę). Nie jest ona taka, że z każdej strony dotyka klatki tylko jest trochę luzu z jednej strony, a mój chomik wszystko gryzie więc wygryzł tam nawet ostry kawałek. Wchodził czasem drutami na piętro zamiast wejść normalnie obijając się o ten wygryziony kawałek, więc pewnie uraził się podczas takiego wchodzenia. Wszystko, co wyglądało na ostre przypiłowałem na gładko. Chomik już mniej się drapie ale mimo wszystko boję się, że w nocy urazi sobie bardziej tę rankę drapiąc ją. Czy jest jakiś sposób na to? (jeśli byłby bardzo potrzebny to mogę zrobić jakiś kołnierz ochronny domowej roboty ale wolę tego nie robić, chomik nie będzie mógł jeść i będzie mu bardzo niewygodnie, wolałbym już go zostawić bez takiego kołnierza)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ]